“Bir Halk Kahramanı”

“BİR HALK KAHRAMANI”

İnsanımız, kooperatifçilik yönünden girişimci ruha sahip olmakla birlikte, bunu sürdürmekte, kararlı davranıp ileriye taşımakta yeterince başarı gösteremiyor ne yazık ki.

Bu çerçevede başarılı bir grafiğe sahip kooperatif, hemen dikkati çekmekle kalmıyor, öteki girişimcilerle bu alana yenice katılıp kooperatif kurmak isteyenler için de örnek model oluşturuyor.

Bu bakımdan başarısını uzun zaman dilimine yayarak taşımış bir kooperatifin öyküsü, bir belgesel sinema ürünü için de ciddi değer taşıyor.

İşte Tosya’nın Ortalıca Beldesinde kurulu SS. Ortalıca Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bir örnek model bağlamında ilgiyi hak eden kooperatiflerin başında geliyor.

“Bir Halk Kahramanı”, bu anlamda söz konusu başarılı kooperatifi gündeme getirirken, öğretmenliği sonrasında kooperatife katılarak bütün bu başarılara imza atmış, âdeta kahramanlaşmış bir insanı da gündeme getiriyor. Yöresine doğrudan büyük katkılar sağlamış, yüzlerce insanın işlenmesinde, hatta tüm belde halkının yaşam düzeyinin yükselmesinde önemli rol oynamış kooperatifçi olarak Şevket Yerli, lokomotiflik yaptığı kooperatifle öteki yöneticiler, 2009-10 arasında bütün mevsimlere dağılmış görüntüler eşliğinde belgeselde tanıtıyor.