“Bursa’nın Nâzım’ı” – Nâzım Hikmet

“BURSA’NIN NÂZIM’I”

(2016; 47:38)

Bilindiği üzere Bursa, dünya şairi Nâzım Hikmet’in yaşamında önemli bir yere sahip. Tutsaklığının yaklaşık on bir yılını Bursa Hapishanesinde geçiren Nâzım için bu dönem, tüm katmanlarıyla bir yaşam savaşımı anlamına geliyor çünkü. Tutsaklık dönemi, şairin sağlığını elbette olumsuz yönde etkiliyor, ama o, bu tutsaklığı dönüştürüp, hapishanede belki de dünyanın en farklı yaratım atölyelerinden birini gerçekleştirmeyi başarıyor aynı zamanda. Şair, bu olguyu bir yandan yaşamının harcı haline getirirken öte yandan oluşturduğu bu “özgün örnek”le tüm dünyaya seslenerek de öne çıkmayı başarıyor.

Ne var ki Nâzım Hikmet’in Bursa Hapishanesinde düşünsel açıdan yaşayıp alabildiğine geliştirdiği, adeta çığıra dönüşen söz konusu yaratıcı ufuk, bu doğrultuda yapıp ettikleri bütünsellik içinde tam olarak gözler önüne serilebilmiş değil. İşte belgeselde, Güney Özkılınç’ın Nâzım’ın Bursa Yılları (Evrensel Basım Yayın, 2010) adlı yapıtı kaynak alınarak yine kendisinin danışmanlığında Nâzım Hikmet’in bir mitoloji kahramanı gibi Bursa’da yapıp ettikleri, bunu yaşamış son tanıklarla birlikte işleniyor.

Farklı yaşlarda, farklı niteliklere sahip karakterler olarak onu tanımış mahkûm, görevli, öğretmen, öğrenci, çocuk vb. son tanıklar, Nâzım Hikmet’in Bursa için, kendileri için nasıl bir efsane haline geldiğini paylaşıyor bizimle…

 

“NÂZIM OF BURSA” 

As many knows, Bursa is very important in  world-known poet Nâzım Hikmet’s life because this time means a battle of survival by all means for Nâzım who spent almost 11 years of his imprisonment in Bursa Jail. Imprisonment certainly broke his health, but at the same time he managed to transform this period and he succeeded to practice maybe the most distinctive creative workshops in the world here in prison. Nâzım successfully manages to stand out by calling out to the whole world with this “genuine example” whereas he uses this phenomenon as the mortar of his life that holds it together.

Nevertheless, this creative horizon which he developed intellectually in Bursa Jail, “an era” so to speak, has not been brought to light entirely. In this documentary, you will witness this mythological hero’s work and efforts in Bursa using Güney Özkılınç’s book Nâzım’ın Bursa Yılları (Evrensel Basım Yayın, 2010) and also his consultancy along with last people who lived the time.

People of different ages and qualifications who have known him, the last witnesses: a prisoner, an attendant, a teacher, a student, a child etc share how Nâzım Hikmet is a legend for them and for Bursa…

 

Yönetmen/Director: M.Sadık Aslankara

Kameraman/Cameramen: Can Özcan, Okan Çançin, Serdar Güven, Ümit Topaloğlu, Murat Ateş

Kurgu/Editing: Okan Çançin

Ses Miksaj ve Altyazı/Audio Mixing and Subtitles: Erkan Demir

Müzik/Music: Yansımalar; “Ağıt”/ “Lament”, 1991