Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Tarihçesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Tarihçesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Sayın Yılmaz BÜYÜKERŞEN’in girişimi ve çabasıyla, 2000 yılında hazırlıklarına başlanan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Türkiye’nin 3. ödenekli Şehir tiyatrosu olarak 27 Mart 2001 tarihinde çalışmalarına başladı.

Şehir Tiyatroları’nın ilk sahnesi, restore edilerek gençlik merkezine dönüştürülen eski hal binası; Haller Gençlik Merkezi’nin içinde yer alan “Tepebaşı Sahnesi”ydi. 27 Mart 2001 tarihinde Turgut ÖZAKMAN’ın yazıp, Ergin ORBEY’in yönettiği “BİR ŞEHNAZ OYUN” adlı eserle perdelerini açtı. Aynı sezon içinde Cengiz TORAMAN’ın yazıp, kurum sanatçılarından Devrim Özder AKIN’ın yönettiği “KUTUP YILDIZI” adlı çocuk oyunuyla küçük seyircilerinin karşısına çıktı.

2001-2002 sezonunda Bilgesu ERENUS’un “MİSAFİR” adlı oyunu Ahmet Mümtaz TAYLAN’ın rejisiyle seyircilerle buluştu. MİSAFİR, 13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılarak,büyük beğeni topladı ve 2003 yılında İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, En İyi Reji Ödülü’ne layık görüldü.

Aynı sezon, NALINLAR adlı oyunu sahneleyen Eskişehir Şehir Tiyatroları’nın 2. Sahnesi; “Turgut Özakman Sahnesi”, Neil Simon’un “İkinci Caddenin Mahkumu” adlı oyunuyla açılışını yaptı. Çocuk seyircileri için Nazım Hikmet’in “Sevdalı Bulut” adlı masalını sahneye koydu.

2002-2003 tiyatro sezonuna gelindiğinde, genç kadrosuyla Eskişehir Şehir Tiyatroları, 4 yeni oyunla seyircilerini ağırladı; “Söz Veriyorum”, “Dünkü Çocuk”, “Resimli Osmanlı Tarihi” ve çocuk oyunu, “Pırtlatan Bal”…

2003-2004 tiyatro sezonunda “Ölüm ve Kız”, “Nerde Kalmıştık”, “Siz Ne Dersiniz”, “Hadi Öldürsene Canikom”, “Don Kişot’un Ruhu” gibi renkli ve farklı oyunlarla seyircilerini ağırlayan Eskişehir Şehir Tiyatroları, yurtiçi festivallere katılıp,çevre illere turneler düzenleyerek sesini daha geniş kitlelere duyurmayı hedefliyordu.

2004-2005 sezonunda dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinden “Vişne Bahçesi”yle “Kültür ve Sanat Sarayı”nın içinde yer alan 3. sahnesinin açılışını gerçekleştiren Eskişehir Şehir Tiyatroları, 579 kişilik salonuyla şehrin sosyal hayatındaki yerini pekiştirdi. Aynı sezon “Küçük Baş Parmak”, “Emrem Yunus”, “Ocak”, “Gözü Kara Alaturka” adlı oyunlarla seyirciyle buluşmasını sürdürdü.2005 yılında “OCAK” adlı oyun İsmet Küntay Tiyatro ödüllerinde “En İyi Reij” ve Safiye rolüyle Sanatçılarımızdan Özlem AKDOĞAN , “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülüne layık görüldü.

2005-2006 sezonunda yeni oyunlarla perdelerini açan Eskişehir Şehir Tiyatroları, “Dans Eden Eşek”, “Gülme Komşuna”, “Kuvayi Milliye”, “Kıyamet Suları”, “Bremen Mızıkacıları”, “Karmakarışık”, “Kral Aranıyor”, “Ayrılık” gibi keyifli oyunlarıyla seyircilerini kucaklamayı sürdürdü.Ayrıca bu sezon Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesinde kurduğu birimlerle farklı çalışmalara imza attı. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi 2006 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalini düzenledi. Aynı zaman da bu yıl içinde “Masal Çocukları” projesi kapsamında “ Bremen Mızıkacıları” adlı oyunla küçük seyircileriyle buluştu.Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi , “Gülme Komşuna” adlı geleneksel Ortaoyunuyla seyirci karşısına çıktı.Okuma ve Radyo Tiyatrosu Birimi dünya tiyatrosunun önemli yazarlarından Sartre’ın “Gizli Oturum” adlı oyununu sahneledi.

2006-2007 sezonunda geniş ve nitelikli repertuarına yeni oyunlar ekleyen Eskişehir Şehir Tiyatroları, sezonu Türk Tiyatrosunun usta yazarı Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı oyunla açtı.Hemen ardından yine bir başka usta yazarın; Molliere’nin, Dünya Klasikleri arasına girmiş olan oyunu “Tartuffe” Fransız Yönetmen Jaques Clansy yönetmenliğinde seyircileriyle buluşturdu. Aynı sezon içinde hızla çalışmalarına devam eden Eskişehir Şehir Tiyatroları Neil SİMON’ un “Büyük Aşıkların Sonuncusu” ve kurum sanatçılarımızdan Emre BASALAK’ın yazıp yönettiği “Cuco Bilmiyor” adlı çocuk oyununu ile seyircisiyle buluştu.

2007-2008 sezonunda repertuarını yenilemeyi sürdüren Şehir tiyatroları, “Masal Çocukları” projesinin devamı olan “Tutsak Bülbül” adlı oyunla çocuk izleyicilerinin karşısına çıktı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde bulunan “Açık Tiyatro Birimi” Yönetmenliğini Şehir Tiyatroları sanatçılarından Emir Murat  İZCİ’nin yaptığı, Amerikan Tiyatrosu’nun önemli yazarlarından Edward Albee’nin yazdığı “Hayvanat Bahçesi” adlı oyunu sahneledi. Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “Kantocu”, Harol Pinter’ın yazdığı, Hakan Çimenser’in yönettiği “Aldatma”, Albert Camus’nun yazdığı, Ahmet Mümtaz Taylan’ın yönettiği “CALİGULA”, Ünsal Coşar’ın yönettiği Müsahipzade Celal’in “İstanbul Efendisi”, yeni sezonun yeni oyunları olarak seyircisi ile buluştu. Forum Tiyatrosu biçemini kullanarak şiddetin kaynaklarını gözden geçirmekte, tanımlamakta ve açığa vurmakta olan Luciano Iogna’nın  yazıp yönettiği “Kozları Paylaşmak” isimli gençlik oyunu sahnelendi. Çocuk izleyiciler için sahnelenen Emine Kaygun’un yazdığı, Haluk Yüce’nin yönettiği “Nilüferin Bebeği” ve Yine Haluk Yüce’nin yazıp yönettiği “İbiş Adında Bir İbiş” adlı çocuk oyunları seyircisi ile buluştu. Repertuarındaki birbirinden renkli oyunları ile 2008-2009 sezonunu açan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ekim ayında sahneleyeceği  Georges Feydeau’nun yazdığı Haldun Dormen’in yönettiği “Bit Yeniği” adlı oyununun provalarına devam etmektedir.