KONUK SAYFA YAZISI; Başar Başarır; ‘Yapılıp Denecek Öyle Çok Şey Var ki

 Başar Başarır:
“Yapılıp Denecek O Kadar Çok Şey Var ki…”
(30.11.2017 YAZISIDIR.)

 (Aşağıdaki alıntı Cumhuriyet Kitap’tan, Emrah Kolukısa’nın Başar Başarır’la yaptığı söyleşiden aktarılmıştır.)

 

“Edebiyat, ona sığınanları şefkatli kollarıyla ayrım yapmaksızın saran müşfik bir ana. Onda aradığını bulamayanlar, zaten yanlış yerden başlamış olmalı diye düşünürüm. Zor zamanlarda, sıkıntılı günlerde insana en iyi gelen daima edebiyat. Hiçbir zaman hayal kırıklığı hissetmedim. Zaten büyük hayallerim de yoktu. Bir isyanla gelmiştim. Sözümün arkasında durdum. Elimden geldiğince yazıyorum. Üstelik daha yeni başlamış gibiyim. Yapılıp denenecek o kadar çok şey var ki… Kendimi hep büyük ve güzel bir şey yazmaya, insanların gönlüne ferahlık verip bu hayata katlanmayı daha mümkün kılan bir edebiyata hazırlıyorum.”

“Başka işler yapma zorundalığı yazarın kaderi bu ülkede. Kendi sanatıyla meşgul olacakken alâkalı, alâkasız yerlerde zaman ve enerji harcıyorsunuz. Ömrünüz geçiyor ama kaleminizin size para getirmesini öncelemeden özgürce yazma şansınız da oluyor. Üstelik girip çıktığınız farklı ortamlar sayesinde malzemeniz bollaşıp ilhamınız çoğalıyor ve hayatın içindeki insanı daha yakından görme şansı yakalıyorsunuz. Yani hem özgürlük hem de bir özür bu. Ayrıca sadece yazarak yaşamanın da ağır bedelleri olabiliyor. Belki herkes için geçerli değildir bu son söylediğim ama bana öyle geliyor.  Aslında pek çok sanat dalında benzer bir durum söz konusu. Yıldızlar vardır, onlar büyük paralar kazanır, sanatları sayesinde yaşar. Bir de diğerleri. Ben de onlardan biriyim işte. Hayıflanacak bir şey değil.”

 

(Yukarıdaki alıntı Emrah Kolukısa’nın Başar Başarır’la yaptığı söyleşisinin yer aldığı Cumhuriyet Kitap’ın, 23 Kasım 2017 tarihli 1449. sayısından alınmış, yazarlarla Cumhuriyet Kitap Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın hoşgörüsüne sığınılarak aktarılmıştır.)