KONUK SAYFA YAZISI: Lynn Ramsey; Film Ruha Değmeli

Film Ruha Değmeli

Lynn Ramsey

(Aşağıdaki satırlar, Esin Küçüktepepınar’ın, 38.İstanbul Festivali Altın Lale Jüri Başkanlığı yapmak üzere İstanbul’a geldiğinde İskoç yönetmen Lynn Ramsey’le yaptığı,  Cumhuriyet gazetesinin 16 Nisan 2019 tarihli sayısında, yayımlanan söyleşisinden yapılan bir toplama olarak aktarılmıştır.)

 

“Taze yaklaşımlar ve yenilikçi bir yaklaşım önemli benim için. Tabii ki ustalık da önemli, neyi nasıl anlatacağınızı bilmelisiniz. Teknik de gerekli ama bir yere kadar. Ben görsel bir insanın, sinema dilinin görüntülerle oluşturulacağını düşünüyorum. Söyleyecek özgün bir sözü veya niyeti olanı perdede hissederseniz ortaya biraz dağınık bir film çıkarması o kadar da önemli olmayabiliyor bazen. Yani benim için dön dolaş film dediğin ruha değmeli, içinize dokunmalı, sizi heyecanlandırmalı.”

“Önce nasıl bir hissiyat yaratmak ve bu hissiyatı nasıl yansıtmak istediğime karar vermem gerekiyor. Aslında hayat gibi, bir şeyler yanlış gidince içgüdüleriniz size bunu duyurtuyor.”

“Evet, dön dolaş insanlık durumuna dair bir şeyler söylemek isteyebilirsiniz. İçinde yer aldığımız dünyaya nasıl tepki verdiğimizi göstermeyi seviyorum. Tam da adını koyamasam da travma ve kaçış temaları var filmlerimin ortak noktası. (…) Belki de filmlerim dünyaya karşı bir tepkidir. Her şey iyi olacak gibi bir yere varamıyorsunuz öyle.”

 

(Yukarıdaki satırlar, Esin Küçüktepepınar’ın, 38.İstanbul Festivali Altın Lale Jüri Başkanlığı yapmak üzere İstanbul’a gelen İskoç yönetmen Lynn Ramsey’le yaptığı,  Cumhuriyet gazetesinin 16 Nisan 2019 tarihli sayısında, yayımlanan söyleşisinden alıntılanmış, yazarın ve gazetenin hoşgörüsüne sığınılarak aktarılmıştır.)