KONUK SAYFA YAZISI: Osman Akalın; Aslankara Üzerine…

Aslankara Üzerine
Osman Akalın

Aslankara’nın düz yazılarını da kitap olarak görmek istiyoruz. O günümüzün Ataç’ı bence. Dile gösterdiği özen ve eleştiri yazılarında kullandığı kriterleri Türk edebiyatının gelecekteki yerini belirleyecek kadar güçlü bence.

Aslankara’nın kendisi de tiyatrocu olunca kitabın kahramanlarının gerçek hayattan alındığını düşünmemek elde değil. Aslankara son yirmi yılın yayın ve edebiyat dünyasını en iyi bilen kişilerden birisi. Mütevazı kişiliği onu yakından tanımamızı engelliyor.

Sayısız genç yazarı yüreklendiren, yazarlara yapıcı yaklaşımlarıyla Türk edebiyatını besleyen Aslankara’nın estetik öyküleri. Anlatıcının yalnızca yazdıklarıyla değil aynı zamanda yazmadıklarıyla da okuyucuyu bir yerlere götürebileceğini gösteren öyküleri tavsiye ederim gönlü yazıdan geçen herkese.

(23.12.2011)

 

Bugün Anadolu’da hâlâ yazmayı sürdüren bir avuç yazar varsa nedeni Sadık Aslankara’dır. Eğrilmeden, bükülmeden ama bağırıp çağırmadan söyleyeceğini daima zarafetle söyleyen, hiç tereddütsüz Türk Edebiyatının rehberi diyebileceğim güzel insana selam olsun.

Biz taşrada Sadık Aslankara’nın herkese eşit mesafede duran kalemine güvenip yazardık. Yazıyoruz.

(11.11.2017)