Selda Uygur

Merhabalar,

Öncelikle güzel davetiniz için çok teşekkür ediyorum. Filmi duygulanarak izledim, İtalyan Kültür Merkezi’nin salonunda bulunmaktan çok mutlu oldum.

izlerken düşündüğüm bütün görüntü ve kişilerin, mekânın, atmosferin ne kadar doğal ve biraz da şaşırtıcı olduğuydu.

Çünkü benim kuşağım için Nazım Hikmet ulaşılmaz, efsane bir şair. Resimlerinden, kültür merkezinden, yazdıklarından, mücadelesinden, üniversite yıllarında ilk okuduğum şairlerden biri olmasından tanıdım ben Nazım’ı. Onunla ilgili anlatılan öyküleri dinledim. Yasaklı olduğu, onu okumanın suç olduğu döneme denk gelemedim. Bizler için artık her yerde rahatça okunan, dizeleri kartlara basılan, duvarlara yazılan şairdi.

Yani onu bire bir görmüş tanımış, insanların konuşmalarını en doğal hâliyle izlemenin etksini anlayabilirsiniz. O, yaşamış. Diğer mahkumlarla birlikte resimler çizmiş, tepsiler boyamış, çocukların başını okşamış, hastalara yardım etmiş, komünist ama olsun ben değilim yine de çok iyi bir insan, dedirten biri. Sanki onu tanıyanları görünce biz de ona dokunuyormuş gibi olduk…

Mesela anlatıcı kadınlardan birinin tepsi içerde bir yerde olacaktı dediği an, parktaki kadınların güzel şeyler yazmış demeleri, anlatanların sevgiyle geçmişi hatırladıklarında gözlerinin dolmaları öyle güzeldi ki.

Belgeselin, kurmacalardan faklı olarak gerçekliği en insan hâliyle yansıtabildiğini, siz ve ekibinizin de bunu başarabildiğini düşündüm.

Ayrıca canlandırmalar, mekânın yeniden yaşıyor hâle getirilmesi, yaşam alanları içinde anlatımların gerçekleştirilmesi de çok güzeldi. Ben kendi adıma denildiği gibi Bursa’nın ve bizlerin Nazım’a borcu olduğunu düşündüm.

Özellikle böyle bir duyarlılığı yaratabilmek adına, çalışmanız çok önemli. Yazar ve şairlerin oturdukları sandalyeler, gittikleri kafeler bile müze hâline getiriliyorken…

Size teknik destek verilmediği hâlde, kendi imkânlarınızla bu borcu ödediğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. En üzücü olansa böyle bir çalışmanın maddi desteğini bulamaması. Oysa neler yapılabilir.

Sizin ve ekibinizin eline, emeğinize sağlık.

En içten sevgilerimle, en kısa zamanda görüşmek dileğiyle,

Selda Uygur

14.02.2016