SÖYLEŞİ; Eskişehir Gazi Mustafa Kema Anadolu Lisesi Öğrencileriyle Üç Saat

Eskişehir Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi Öğrencileriyle Üç Saat…

M.Sadık Aslankara

13 Aralık Cuma… Eskişehir’deyim.

Son dönem tüm çalışmalarımda bana katkı veren tiyatrocu-yazar Figen Şentürk’le birlikte okul bahçesinden adım attık heyecanla: Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi…

Ama gördüm ki sıradan bir lisenin kapısı değil bu. Öyle ya sanki edebiyat fakültesinden, gözleri kitapta, yürekleri beyinleri ellerindeki kitapla tutuşmuş yüz elli kişilik bir genç yazar topluluğunun okuma salonundan içeri girdik… Başka türlü nasıl anlatılır bu gençler?

Başta okul müdürü Sayın Ethem Bilgin Başeğmez, “Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi Öğrencileri Çağdaş Yazarlarla Buluşuyor” projesinin yürütücüsü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Sayın Kader Bolat. yalnız birer edebiyat sever olarak değil, bu alanın birer yetkesi halinde karşıladılar bizi.

Sonra Başeğmez’le Bolat’a çalışmalarında destek olan müdür yardımcıları Musa Selçuk ve İsmail Ulusal.

Derken gözleri şiirde öyküde, parmakları kâğıt kalemde bir büyük genç yazar topluluğu… O nasıl kucaklaşmaydı öyle… Sanki öğrencilerin arasına değil de bir yazarlar topluluğunun açıkoturumuna katılmıştım.

Bir insan ömrüne sığabilecek sayılı mutluluk anlarından biri diyeyim de siz anlayın artık.

Hele genç arkadaşlarımla Melih Cevdet Anday’ın Fotoğraf şiirine konu olan fotoğraf dramasında nereye geldiğimi çok daha iyi anlamış oldum. Gerçekten Kader Öğretmenin öğrencileri arasına değil de Orhan Veli’nin, Oktay Rifat’ın, Melih Cevdet’in, öteki şair arkadaşlarının arasına katılmıştım sanki. Öylesine değerli bir topluluktu karşımdaki. Nasıl coşkundu geleceğin yazar adayları. Melih Cevdet hayatta olsaydı, mutlulukla yeniden yumabilirdi gözlerini herhalde.

Bir edebiyatı gençlerle birlikte yapmanın, yani okuyup yazmanın güzelliğini, o yüksek mutluluğunu hep birlikte yaşamış olduk…

İyi ki yaşamıma değdiniz sevgili arkadaşlar, teşekkür ediyorum sizlere.

Üç saat mi geçti onlarla kitapları soluduğumuz, üç yıl mı, üç dakika mı anlayamadım.

Eminim, yakın zamanda ben o sıralarda oturacağım, bu kez onlar kitaplarını imzalayacak bana birer yazar olarak.

Sizleri seviyorum Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesinin genç yazarları, yolunuz açık olsun.