BANA GELEN MEKTUPLAR: Çiğdem Özelsancak Ataş-Fatigül Balcı

Değerli Sadık Hocam,

Teşekkür ediyorum. Çok mutlu oldum, bende önemlilik duygusu uyandıran, doyurucu bir cevaptı; şöyle yan gözle bakıp geçebilir, “saaa ne gız” diyebilirdiniz.

Neyse ki korktuğum olmamış; yani küsdeğirmenine çekilmiş de gün öğütüyor olabilir mi, diye düşünmüştüm, ne yalan söyleyim. Buna üzülmekle birlikte bencillik de edebilirdim, çünkü beni mutlu eden romanlarınızdan daha fazlasını okuyacağımı düşünürdüm.

Hocam, özür diliyorum, bugün yarın derken “ÖMÜRDEĞER” için düşüncelerimi paylaşamadım sizinle. Tabii ki biçem ve kurgu olarak bir usta işiydi, hele de yarattığınız evren ve o güzelim kahramanınızın kendi ruh evreni… Tek kelimeyle harika. Bir de son değirmeni kovukdeğirmeni miydi onu merak ettim?

Çok hoş bir kelime türetmeniz vardı romanda, bunu hep yapıyorsunuz da, buradaki değirmenler daha bir anlamlıydı, hepsinin altını çizmekle kalmadım, tek tek saydım tam 67 değirmen. Sonra kendi değirmenlerimi saymaya başladım, benim yarısı bile yok, üzgünüm. Değirmen imgesi bende de var, şu an yazdığım bir dönem romanımda, elebaşı olan kahramanım Fransa’ya kaçtı, izini buldular, sonunda şehir dışında ücra bir değirmende çalışmaya başladı ve biz orada mutlu olduk; hem de onca sıkıntının içinde… Orası da mutdeğirmeni, işte sizde olmayan bir değirmenim oldu, yaşasın.

Selam saygı ve sevgilerimi sunuyorum

Gül (Fatigül Balcı)
24.10.2014

 

Çabalarken, üzülürken, şişinirken, devrilirken, aşkımdan ölüp aynılığın içinde can çekişirken o yaşlı adam oldum sanki güçdeğirmenimde. Anada’nın Birada’yla aynı çürümüşlüğünü aynı zamanda ayrı düşmüşlüğünü Merve’yle Karyalı’ı, Yahob’la Mutlu Varlık Tunçoku’nu, Kör İsmet’le Dost’u sevgiyle anarak ve hepimize birden acıyarak sorguluyorum şimdi kendi gölümde.

Sığınak’tan sonra bir kez daha yolumun düştüğü Sarayköy’ün Saraykent’e terfi etmesini(!) yozlaşmanın, sıradanlaşmanın gölgesiyle izledim içim acıyarak. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş sürecindeki sancıyı ben de hissettim damarlarımda.

Sevgili Sadık Aslankara, bir kez daha hayran kaldım cümlelerinizin dizilişine.  Artık farkında olarak yaşayacağım ve şimdiden bir ömürdeğerlendirmesi içine girdim gönüldeğirmenimde. Sevgiyle kalın…

Çiğdem Özelsancak Ataş
02.11.2014