BANA GELEN MEKTUPLAR; Mehmet Atilla

Çok sevgili Sadık Aslankara,

 

Bugünkü Cumhuriyet Kitap’a yeni ulaşabildim. Bodrum Turgutreis’teki evimiz kasaba merkezine birazcık uzak, o yüzden günün değişen saatlerinde çıkıp gazete alabiliyorum. Bazen geç, bazen erken. Bugün gecikmeli günümdeydim. Anlayışınıza inanıyor ve sığınıyorum.

Yazınızı dört kez okudum. Kuşkusuz önümüzdeki günlerde de okuyacağım. Çünkü kimi zamanlar bu ortamdan uzaklaşmayı düşündüğüm olur. Böyle günlerde güç kaynağı olarak başvurduğum yazılardan biri olacağını tüm içtenliğimle belirtmek istiyorum. Bunun birkaç nedeni var: Öncelikle romanın¹ olay örgüsünü bugüne değin en iyi özetleyen yazıydı. Dolayısıyla mantığı ve kurgusal yapıyı çok iyi kavramışsınız. En önemlisi ise, benim açımdan da romanın en ayırıcı yanı olan ve sizin “kamusal bilinç / vicdan” olarak nitelediğiniz inceliği okura yansıtmadaki ustalığınız. Emeğinize ve ayırdığınız zamana elbette çok teşekkür ederim, ama romanın bu yanını “özellikle” vurguladığınız için ayrıca minnettarım. Öte yandan kitabı barışla ve bayramla ilişkilendirmeniz de çok hoş olmuş. Elinize, yüreğinize sağlık!

Yıllar önce bir gün sizi Bodrum Otogarı yakınlarında görmüştüm. Açıkça söylemeliyim ki, böyle anları tanışma fırsatına dönüştürme cüretini bir türlü edinemedim. Ne yazık ki sizde de öyle oldu. Zaten hepi topu 3-5 saniyeydi. Öylece kalakaldım. Dahası da var: Ülkü Tamer’le Turgutreis sokaklarını yıllarca paylaştık. Onun da önüne bir türlü çıkamadım, masasına sokulamadım. Bu tür tanışmaların kendiliğinden ve doğal olmasını önemsiyorum çünkü. Büyük olasılıkla yanlış bir tutum bu. Fakat böyle gidecek gibi görünüyor.

Neyse, şimdi sizinle ilk adımı atmış sayılırız. Yazdığınız yazı benim için yeterince cesaret verici. Bundan sonrası kolay artık. Eğer bu taraflardaysanız ya da günün birinde yolunuz düşerse yüz yüze tanışmaktan ve söyleşmekten onur duyarım.

Tekrar teşekkürler!

İyi dileklerle, sevgilerle, güzel günlere…

Mehmet Atilla
23.8.2018

 

Not:

(1) Mehmet Atilla, Paramparça (Delidolu, 2017) adlı romanı üzerine, Aslankara’nın kaleme aldığı yazıdan söz ediyor.